BİR ELDİVENİN ÜRETİM HİKAYESİ

Bu eldivenin hikayesi Napoli'nin en seçkin derileri ile İstanbul'un en iyi eldiven ustalarının bir araya gelmesi ile başlıyor. Size ulaşması ile devam ediyor. Peki satın almış olduğunuz bir çift Altezzoso eldivenin yapımı için ne kadar emek harcandığını biliyor musunuz? Söz konusu deri eldiven üretimi ise Altezzoso kaliteyi, müşterilerinin gereksinim ve beklentilerini aşmak olarak tanımlanmaktadır. Yaratıcı tasarımları ile deri eldiven sektöründe modaya yön veren Altezzoso, yüksek kalite standartlarından ödün vermeden ürün çeşitliliğini sürekli olarak geliştirmektedir. Deri eldiven üretimi için Dünya’nın en iyi malzemeleri kullanan ve sahip olduğu deneyim ile son derece cesur tasarımlar ortaya çıkaran marka, müşterilerine özel hissetmelerini sağlayacak deneyimlerden birini yaşatmakta ve koleksiyonları için deri eldiven üreticisi arayışında olan kurumsal firmalara da nitelikli çözümler sunmaktadır.

Image

MALZEME SEÇİMİ

Deri, yün, kaşmir gibi rafine malzemelerin en iyilerinin seçimi ayrıca bunların işlenmesiyle ilgili derinlemesine bilgi birikimi ve üretim sırasında göstermiş olduğu özen sayesinde her bir Altezzoso eldiveni benzersiz bir yaratım sürecinden geçiyor. Altezzoso ustaları elde üretilen eldivenin kendi ruhu olduğuna inanır ve her bir ayrıntı onu üreten ellerin imzasını taşır. Türkiye’nin lider deri eldiven üreticisi olarak müşterilerine hizmet sunan Altezzoso, eldiven üretimini adeta bir sanat eserine dönüştürmektedir.

Image

GERME

Üretimin en önemli adımlarından biridir. Derinin boşluğunun alınması ve eldiveni oluşturacak tüm parçaların yerini belirlemek için deri sonuna kadar gerilir. Deri hayvanın başından dibine doğru çekilerek işlenir. Daha sonra eldivenlerin boyutu ölçülür. Üretimde en iyi sonuç için, ne yaptığını bilen yetenekli ve deneyimli kesiciler işe alınır veya küçük yaşlardan itibaren farklı alanlarda uzmanlaşması sağlanır. Altezzoso olarak her çift eldivenin mükemmel olarak üretilmesi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi çözümler sunmak için alanının en iyi kesim uzmanlarını istihdam ediyoruz.

Image

KESİM

Kesme işlemi kulağa kolay gelse de göründüğünden çok daha zor bir işlemdir. Eldiven kalıbı doğru şekilde konumlandırılmalı ve kesim eldiven tarzına uygun olmalıdır.Son bir kez deri, eldivenin daha fazla uzama potansiyeline izin verecek şekilde uzunlamasına gerilir. Eldivenler, parmak ve başparmak yuvalarının gösterildiği karton kalıplar pudralanarak hat alınır ve kalıplarla belirlenen alanlar kesilir. Kesilen tüm parçalar pikete denilen bir alet yardımı ile tekrar çekilir. Tablecut denilen özel bir yöntem veya eldiven pres kalıpları ile kesim işlemi yapılır. Elde kesim işlemini bugün Dünya'da 100 kadar kalan kesim ustaları yapabilmektedir. Diğer yöntem ise el şeklinde metal kalıplarla hidrolik presin altına yerleştirilerek kesimdir.

Image

DİKİM

Eldiven dikimi tasarıma göre elde ya da özel eldiven dikiş makinelerinde yapılır. Elde dikim en geleneksel dikiş yöntemidir. Dikiş alanında uzmanlaşmış kadın çalışanlarımız, eldivenlerin parçalarını eşit dikişlerle birleştirmek için bir iğne ve iplik kullanarak tüm hünerlerini gösterir. Bu oldukça zaman alan bir iştir. Bir el dikişçisi günde sadece 3 veya 4 çift eldiven dikebilir. Makine dikiminde ise yetenekli eldiven dikim ustaları çalışmaktadır. Dikim ustası olabilmek için 4 yıllık bir deneyime ihtiyaç bulunmaktadır. Deri türü, kalınlığı ve eldiven modeline göre karar verilen farklı dikiş makineleri ve teknikleriyle tüm parçaları bir araya getirilerek eldiven haline getirilmektedir.

Image

ASTAR GEÇİRME

Yün, kaşmir, ipek, modal gibi astar türleri deri eldivenin el sıcaklığınızı korumasına ve daha konforlu hissetmenize yardımcı olur. Astar takılırken, eldiven tahta bir el yardımıyla konumlandırılır ve her parmak ucuna görünmez dikişler veya lateks isimli doğal bir yapıştırıcı ile sabitlenip astar dikilir.

Image

ÜTÜLEME

Dikimi tamamlanmış eldivenler bedenine göre özel olarak üretilen demir el şeklinde eldiven ütülerine takılır. Usta ütücüler, içlerinden geçen rezistanslar ile ısınan ütülerin verdiği sıcaklık sayesinde eldivene mükemmel şeklin verilmesini sağlar. Çıplak elle yapılması nedeniyle ütücü için eller nasır tutana kadar biraz acı verici bir deneyimdir. Son dokunuşlar yapıldıktan sonra eldivenler tekrar kontrol edilir. Ütüleme sonrasında eldivenler kutulama ve sevkiyata hazır hale gelir.

Image